ЧОМУ БОЛИТЬ ГОЛОВА?*

ВИДИ ГОЛОВНОГО БОЛЮ,

ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

ГОЛОВНОГО БОЛЮ

Що таке головний біль?

Біль — це сигнал організму у відповідь на небезпеку. Біль супроводжується неприємними відчуттями, завдає фізичних страждань, викликає емоційні переживання.. Це суб’єктивне поняття, адже біль сприймається індивідуально. 1

Головний біль — один із найбільш поширених неспецифічних симптомів різноманітних захворювань і патологічних станів.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я головний біль є одним із розладів нервової системи, що найбільш часто зустрічаються. За оцінками, майже половина дорослого населення відчували головний біль щонайменше один раз протягом останнього року. Регулярні головні болі пов’язані із значимим особистим і суспільним тягарем, непрацездатністю, зниженням якості життя та фінансовими втратами. Головний біль — це не тільки болісний стан, він також позбавляє людину можливості нормально функціонувати.

Так, наприклад, відповідно до Глобального дослідження тягаря хвороб 2013 року мігрень (як захворювання, основним симптомом якого є головний біль) посідала шосте місце як причина років, втрачених внаслідок непрацездатності. Загалом головний біль посідає третє місце серед таких причин.2

Фактори, що можуть провокувати розвиток головного болю 5:

  • спосіб життя (шкідливі звички, низька фізична активність, неякісне харчування);
  • стреси, постійне емоційне напруження, недосипання;
  • наявні або перенесені хвороби (травми, неврози, ГРВІ, стоматологічні втручання);
  • вплив зовнішніх факторів (спека, гучна музика, яскраве світло);
  • спадковість (в 70% випадків мігрень має спадковий характер).

Види головного болю

Головний біль прийнято розрізняти за походженням — він буває первинним та вторинним. Первинний головний біль — це той, точну причину або механізм розвитку яких не визначені. При цьому органічна причина болю також відсутня як така. Основними видами первинного головного болю є головний біль напруги, мігрень та кластерний головний біль.

Первинний головний біль займає до 90% в загальній структурі головного болю.3,4 Вторинний головний біль обумовлений органічними ураженнями головного мозку або інших органів і систем (наприклад, головний біль судинного походження, внаслідок пухлини, інсульту, інфекційних захворювань). Які ж найпоширеніші типи головного болю?

Головний біль напруги, найпоширеніший вид головного болю, — це те, що найчастіше ми і називаємо «головним болем». В середньому протягом року спостерігається у близько 42% дорослого населення. Жінки страждають частіше, ніж чоловіки.4 Біль тупий, створює відчуття шолома на голові, що здавлює з усіх сторін, має слабкий або помірний характер.

Мігрень — є другим за поширеністю типом головного болю та зустрічається , за даними ВООЗ, у близько 10% населення. Біль при пульсуючій мігрені, що виникає з одного боку голови і триває від 4 годин до 2–3 діб. Головний біль типово супроводжується нудотою або блюванням, світлобоязню або боязню гучних звуків, посилюється при фізичному навантаженні. Пік захворюваності припадає на найбільш продуктивний вік — 35–45 років.2

Кластерний головний біль — сильний головний біль, що локалізується в одному місці (найчастіше біля ока) і супроводжується набряком слизових оболонок носа, виділенням сліз. Здебільшого характерний для чоловіків у віком 20–50 років.2

Головний біль напруги, мігрень та кластерний головний біль можуть мати як епізодичний, так і хронічний характер (тобто відбуватися від 15 і більше днів на місяць).

Профілактика та лікування головного болю

Біль не варто терпіти! На сьогодні є достатньо ефективні засоби лікування головного болю, що можуть допомогти позбавитися даного розладу з урахуванням індивідуальних потреб.

Назад до блогу
  1. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/causes-of-headaches
  2. https://www.health.harvard.edu/blog/have-a-headache-the-top-7-triggers-2020033019330
  3. https://americanmigrainefoundation.org/ resource-library/sleep/
  4. Nappi G. and Moskowitz M.A. //Handbook of Clinical Neurology, Vol. 97 (3rd series) Headache
  5. https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Hope-Through-Research/Headache-Hope-Through-Research

Дана стаття носить суто інформаційний характер. Для встановлення діагнозу та призначення лікування обов’язково слід звернутись до лікаря!