ЧОМУ БОЛИТЬ ГОЛОВА?*

ВИДИ ГОЛОВНОГО БОЛЮ,

ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

ГОЛОВНОГО БОЛЮ

Ефективність комбінованих препаратів для лікування головного болю

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) 1/3 чоловічого населення та понад 50% жінок у розвинених країнах скаржаться на головний біль, а кожен 20-й щодня страждає на хронічний головний біль.1 Ефективне ж лікування головного болю є однією з найактуальніших проблем сучасної медицини.

У терапії головного болю важливе місце посідають комбіновані анальгетики — лікарські засоби з поєднанням різних діючих інгредієнтів. У комбінації активні компоненти можуть ефективніше усувати головний біль (за рахунок поєднання різних механізмів дії), ніж кожна діюча речовина окремо.2 Така особливість дає змогу зменшувати терапевтичні (лікувальні) дози препаратів, що, відповідно, може знижувати токсичність ліків та частоту розвитку потенційних побічних ефектів. Однією з діючих речовин, яку часто включають до складу комбінованих знеболювальних засобів, є кофеїн.

Чому кофеїн включають до складу ліків?

Кофеїн — класична потенційована (підсилювальна) складова препаратів. Ще у 1819 році німецький вчений-хімік Фрідліб Фердинанд Рунге виділив кофеїн із листя чаю. Кофеїн — алкалоїд, який виявлено у кількох рослинах: какао, листя чаю (2%), зерно кави (1–2%). Поєднання кофеїну з парацетамолом та ацетилсаліциловою кислотою – є однією з найвідоміших комбінацій у світі. Аналіз близько 30 клінічних досліджень показав, що даний алкалоїд у складі анальгетиків посилює знеболювальний ефект інших активних компонентів на 40 %, і проявляє власний анальгезуючий ефект.

Властивості та особливості застосування кофеїну

Кофеїн стимулює кору головного мозку: посилює розумову діяльність, фізичну та психічну активність. Щодня людина вживає до 3 мг/кг кофеїну з кавою або чаєм. Такі концентрації не є шкідливими. Збільшення добової концентрації речовини до 5 мг/кг (5 чашок кави) може спричинити безсоння, при цьому концентрація в 16 мг/кг, навпаки, знижує (пригнічує) фізичну активність.

Кофеїн у випадку однієї з найпоширеніших причин головного болю — мігрені

Десятиліттями кофеїн використовують у лікуванні мігрені. Ефективність застосування кофеїну за даного типу головного болю може пояснюватися механізмами, які зумовлюють розвиток мігренозної атаки. Так, збудливість нервових клітин при мігрені призводить до викиду нейропептидів, спеціальних білків, що зумовлюють нейрональне запалення та реакцію судин. Власне, розширення судин і є причиною сильного пульсуючого головного болю при мігрені.3 Саме тому судинозвужувальний ефект кофеїну може мати позитивний вплив на вираженість мігренозного головного болю.

Це також підтверджується і тим фактом, що різка відмова від, наприклад, кави у людини з мігренню може посилювати головний біль. Адже вважається, що кофеїн за регулярного застосування призводить до звуження судин, а різке припинення його вживання зумовлює їх розширення, яке, в свою чергу, пов’язане з больовим синдромом при мігрені.4,5

Назад до блогу
  1. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/causes-of-headaches
  2. https://www.health.harvard.edu/blog/have-a-headache-the-top-7-triggers-2020033019330
  3. https://americanmigrainefoundation.org/ resource-library/sleep/
  4. Nappi G. and Moskowitz M.A. //Handbook of Clinical Neurology, Vol. 97 (3rd series) Headache
  5. https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Hope-Through-Research/Headache-Hope-Through-Research

Дана стаття носить суто інформаційний характер. Для встановлення діагнозу та призначення лікування обов’язково слід звернутись до лікаря!